Сегодня вступил в силу новый Таможенный кодекс
Новий Митний кодекс України набрав чинності
З 1 червня 2012 року запрацював новий Митний кодекс України. Нагадаємо основні новації, які очікують на суб’єктів зовнішньоекономічної діяльності:
1. Введено нове поняття - УПОВНОВАЖЕНИЙ ЕКОНОМІЧНИЙ ОПЕРАТОР, яким є підприємство, що відповідає встановленим вимогам та має право користуватися спеціальними спрощеннями (ст. 12 МКУ).
2. Запроваджується низка прогресивних інструментів щодо здійснення МИТНОГО ОФОРМЛЕННЯ, зокрема:
- право декларанта на здійснення митного оформлення товарів у будь-якому митному органі (ст. 247 МКУ). Зазначене правило не розповсюджується лише на митний режим транзиту, товари, що переміщуються трубопроводами та лініями електропередачі, а також на товари, що переміщуються через митний кордон України громадянами;
- проведення митного оформлення протягом 4-х годин з моменту подання митної декларації та документів (ст. 255 МКУ). Відмітимо, що наразі митні органи вже застосовують 4-годинний ліміт щодо митного оформлення, однак відтепер така норма закріплена на законодавчому рівні;
- використання однієї декларації (попередня декларація) для здійснення різних митних формальностей, наприклад, контролю за доставкою в митний орган призначення, розміщення на склад тимчасового зберігання або початку митного оформлення для вільного обігу (частина 14 ст. 259 МКУ);
- звільнення декларанта від відповідальності за ненавмисні помилки у митній декларації, які не призвели до неправомірного звільнення від сплати митних платежів або зменшення їх розміру, або до незабезпечення дотримання заходів тарифного та/або нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності (ст. 268 МКУ) тощо.
3. Переглянуто порядок визначення МИТНОЇ ВАРТОСТІ. В першу чергу, змінилось саме поняття "митної вартості", якою тепер є не ціна товарів, що була фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари, а їх вартість, що використовується для митних цілей, яка базується на ціні, що фактично сплачена або підлягає сплаті за ці товари.
Крім цього, слід звернути увагу на те, що при визначені митної вартості носіїв інформації, що містять програмне забезпечення, має враховуватись лише вартість носія інформації. Також не включаються до митної вартості відсотки, що нараховуються згідно фінансових угод, зокрема, згідно договорів фінансового лізингу.
4. Збільшено кількість МИТНИХ РЕЖИМІВ з 13 до 14 за рахунок розподілу одного митного режиму "тимчасове ввезення (вивезення)" на два окремих режими: "тимчасове ввезення" та "тимчасове вивезення". При цьому ряд митних режимів дещо змінили свою назву. Так, митний режим "імпорт" перейменовано на "імпорт (випуск для вільного обігу)", "експорт" – на "експорт (остаточне вивезення)", "спеціальна митна зона" – на "вільна митна зона", "магазин безмитної торгівлі" - на "безмитна торгівля", а з назв митних режимів "переробка на митній території України" та "переробка за межами митної території України" вилучено слово "України".
5. Значних змін зазнав і порядок пропуску та оподаткування товарів, що переміщуються (пересилаються) через митний кордон України ГРОМАДЯНАМИ.
Зокрема, встановлено, що товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі, сумарна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро (раніше - 200 євро), та загальна вага яких не перевищує 50 кг, не підлягають письмовому декларуванню та не є об’єктом оподаткування митними платежами.
Однак є одна умова - особа, яка ввозить товари, має в’їжджати в Україну не частіше одного разу протягом однієї доби.
Також додатково встановлено обмеження на ввезення громадянами не більше 5 літрів пива (раніше обмеження встановлено лише для вина (2 літра) та міцних алкогольних напоїв (1 літр)).
У випадку перевищення норм безмитного ввезення буде застосовуватися загальна ставка мита у розмірі 10% ( базою оподаткування таких товарів буде частина їх сумарної вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро, або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг). Однак така ставка буде діяти лише для товарів, загальна вартість яких складає не більше 10 тис. євро. У разі перевищення зазначеного ліміту будуть застосовуватися повні ставки мита, передбачені Митним тарифом України.
Що стосується вивезення громадянами товарів за межі митної території України, то не підлягатимуть письмовому декларуванню товари, загальна вартість яких складає не більше 10 тис. євро.
6. Запроваджується можливість ДОСЯГНЕННЯ КОМПРОМІСУ З ПОРУШНИКАМИ МИТНИХ ПРАВИЛ. Так, у статті 521 МКУ передбачено, що за відсутності в діях особи, яка вчинила порушення митних правил, ознак злочину провадження у справі про це правопорушення може бути припинено шляхом компромісу, який полягає в укладенні мирової угоди між зазначеною особою та митним органом.
Интернет-портал Компании "Динай"
http://www.dinai.com/open_review.php?id=202051733